Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Edward Bunker

Edward Bunker (1933 - 2005) se narodil v době velké hospodářské krize v chudé kalifornské rodině. Prvních čtyřicet let svého života strávil téměř z poloviny v nejrůznějších nápravných zařízení od polepšoven až po nejtěžší kriminály (v sedmnácti letech se mu dokonce dostalo pochybné cti stát se nejmladším vězněm v pověstném San Quentinu). Jeho zločiny sahaly od bankovních loupeží přes vymáhání výpalného a drogové obchody až po padělatelství. K literárním pokusům podnítila výjimečně nadaného vězně rozsáhlá četba (Faulkner, Hemingway, Dostojevskij, ale též detektivky drsné školy a dobrodružná literatura), setkání s proslulým zločincem a spisovatelem Carylem Chessmanem odsouzeným k trestu smrti (popraven 1960) a v neposlední řadě i seznámení s charitativní aktivistkou a někdejší hvězdou němého filmu Louisou Fazendovou-Wallisovou, která mu do vězení zaslala první psací stroj.
V roce 1973 - v době, kdy byl opět ve vězení - se Edwardu Bunkerovi podařilo vydat svůj první román Ani ta nejlítější bestie (No Beast So Fierce). Díky úspěchu u kritiky i u čtenářů se postupně etabloval jako scenárista a příležitostný herec v drobných filmových rolích. To mu umožnilo, aby se po návratu z posledního trestu odnětí svobody (1975) ke zločinu již nikdy nevrátil. Ve svých knihách však nikdy neopomněl zdůrazňovat hlubokou empatii vůči svým kriminálnickým druhům, doháněných ke zločinu často jen nepřízní osudu a tvrdostí a necitlivostí státní represivní mašinérie.
Z dalších děl jmenujme alespoň romány Věznice (The Animal Factory), Malý smutný chlapec (Little Boy Blue), Člověk člověku vlkem (Dog Eat Dog) a autobiografii Pan Modrý (Mr. Blue).
Román Ani ta nejlítější bestie, který byl v roce 1978 zfilmován po názvem Na svobodě (Straight Time) s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli, je autorovým dílem vydaným v české jazyce.

V sekci není žádný produkt.