Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

James Dickey

James Dickey se narodil roku 1923 v georgijské Atlantě a od mládí se horlivě věnoval sportu, zejména americkému fotbalu, atletice, kanoistice a lukostřelbě. Jako pilot bojoval v druhé světové válce, aktivně se zúčastnil též války v Koreji a s oblibou nadužíval alkoholu i společnosti žen.
Na literární scéně se prosadil básnickými sbírkami Přilby (Helmets, 1964) a Tanečníkova volba (Buckdancer's Choice, 1965). Vedle dvaceti tří básnických sbírek vydal také tři romány. Ten první a nejdůležitější, se symbolickým názvem Vysvobození (Deliverance, 1970), zaznamenal u čtenářů i kritiků fenomenální úspěch a dva roky po vydání byl zfilmován Johnem Boormanem, s Jonem Voightem a Burtem Reynoldsem v hlavních rolích; sám autor napsal k filmu scénář. Jako charismatický řečník a recitátor cestoval celý život po Spojených Státech a vystupoval na veřejných i univerzitních čteních poezie. Zemřel roku 1997 na plicní fibrózu.
James Dickey figuruje v análech americké literatury jako autor podmanivých básní a vynikajícího románu o nedozírné moci přírody a nevyzpytatelných zákoutích lidské duše.

V sekci není žádný produkt.