Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Jim Thompson

Jim Thompson se narodil roku 1906 v Oklahomě. S otcem, který pracoval jako šerif, prožil část života v Texasu. Nikdy nedal příliš na formální vzdělání, od mládí pracoval, už v devatenácti prodělal psychické zhroucení a měl potíže s alkoholismem. Později se přestěhoval do Kalifornie, kde se vedle psaní živil i jako scénárista ve filmovém a televizním průmyslu. Zemřel v roce 1977 v Los Angeles na následky cévní mozkové příhody.
Za života byl považován za autora druhořadých paperbackových detektivek, teprve v 80. letech 20. století kritikové zjistili, že napsal několik umělecky výjimečných textů. Román Vrah ve mně (1952) je nejznámější a pravděpodobně i jeho nejlepší prací.
Thompsonovy postavy jsou temné, zvrácené, patří mezi ně morální vyvrhelové, kriminální živly i nebezpeční psychopaté. Sugestivní metoda vyprávění v první osobě vhání čtenáře do tísnivé konfrontace s pokřiveným pohledem na svět, na tradiční vztahy a hodnoty. Je příznačné, že příznivcem jeho díla je Steven King, i to, že Thompson sám byl obdivovatelem F. M. Dostojevského. Dokonce se mu vcelku přiléhavě přezdívalo „šestákový Dostojevský".
Vrah ve mně byl filmově zpracován hned dvakrát (poprvé v roce 1976, nově v roce 2010). Podle dalších Thompsonových prací natočili filmy režiséři Sam Peckinpah, Stephen Frears či Bertrand Tavernier. Thompson též významně spolupracoval na filmových svénářích Stanleyho Kubricka.

V sekci není žádný produkt.