Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Sylvia Plath

Sylvia Plathová (1932 - 1963) vyrůstala v přímořském městečku u Bostonu a po smrti otce, významného profesora biologie, se s matkou a mladším bratrem přestěhovali na poměrně honosné předměstí Bostonu. V roce 1950 vyšla Plathové první povídka v časopisu Seventeen, ale bylo to poté, co jí pětačtyřicet povídek odmítli. V témže roce získala stipendium na největší dívčí vysokou školu v Northamptonu ve státě Massachusetts. Byla vynikající a velmi aktivní studentkou. Léto a podzim roku 1953 jsou zachyceny v románu Pod skleněným zvonem tak věrně autobiograficky, že když román vyšel v Londýně o deset let později, zvolila si Plathová raději pseudonym Victoria Lucasová. Po měsíční stáži v New Yorku v módním časopisu Mademoiselle's a třech vydaných básních v prestižním časopisu Harper's se Plathová musela léčit na psychiatrii a podrobit se šokové terapii, jak je to mistrně vylíčeno v románu. Stejně jako hrdinka knihy i Plathová se vrací zpět na školu, v roce 1955 ji s čestným titulem dokončuje a odjíždí na roční stáž do anglického Cambridge. Tam se seznamuje se svým budoucím manželem, básníkem Tedem Hughesem. Spolu se pak v roce 1957 stěhují do Spojených států, odkud se zase za dva roky vracejí do Anglie. Vychází jí první kniha poezie. V roce 1961 získává stipendium k napsání románu. V roce 1962, s dvěma dětmi na krku a po rozchodu s manželem, pracuje usilovně na románu i básních. Pod skleněným zvonem vyšlo v lednu 1963 a Plathová byla deprimována kritikami, které se objektivnímu čtenáři zdály docela slušné. Začaly se jí vracet psychické problémy a 11. února 1963 spáchala sebevraždu.
Ve Spojených státech vyšel román Pod skleněným zvonem až v roce 1970. Její matka tehdy napsala, že román je výrazem nejhrubšího nevděku - Sylvia v něm karikuje všechny osoby, které milovala a které jí v těžkých šesti měsících psychického zhroucení všemožně pomáhali. Sylvia zamýšlela napsat ještě jednu knihu na stejné téma, a to z hlediska zdravého člověka.
Seznam knih, které vyšly až po její smrti, je mnohem delší než jedna sbírka básní a jeden román, jež vyšly za jejího života. V roce 1965 vyšla sbírka, na které pracovala před smrtí, Ariel. Následovalo vydání její korespondence, jejích deníků, esejů, povídek a také několika biografií, k nimž dává rozporuplná postava Sylvie Plathové dodneška stálý podnět. Její neklidný život nenalezl pokoje ani po smrti, a tak si tu autorka, už bez své přítomnosti, dožívá tu odepřenou polovinu života zcela podle svého gusta: v literatuře. I bez všeho mimoliterárního nánosu je román Sylvie Plathové vynikajícím svědectvím člověka, který se zbláznil a jehož pokřivenou optiku dokáže autorka popsat s neuvěřitelným sarkasmem a cynismem.

V sekci není žádný produkt.