Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Adolf Branald

Adolf Branald (1910 - 2008), český spisovatel a spoluautor divadelních her.
Narodil se v Praze do herecké rodiny. Jeho tatínek Richard byl operetním hercem a režisérem kočující společnosti, maminka Marie herečkou. Jako malý hrál drobnější role v divadle i filmu. Ve dvanácti letech ztvárnil hlavní roli v němém snímku Venoušek a Stázička (1922). Vystudoval obchodní akademii a poté vystřídal mnohá zaměstnání - byl bankovním úředníkem, knihkupcem, pianistou, reklamním pracovníkem, obchodním zástupcem olejářských firem, výpravčím, tiskovým mluvčím prezidenta drah, nakladatelským redaktorem (Československý spisovatel) a od roku 1962 spisovatelem z povolání.
Z jeho rozsáhlé tvorby jmenujme alespoň romány Stříbrná paruka (1947), podle kterého byl natočen stejnojmenný televizní seriál, Dědeček automobil (1955), jenž byl zfilmován v roce 1956 Alfrédem Radokem, pro děti dobrodružnou pouť Rakouskem, plnou nástrah a překvapení Vandrovali vandrovníci (1956), povídkový soubor Ztráty a nálezy (1961), Důvod k zabití (1969) a z pozdější doby knihy věnované milované Praze Sentimentální průvodce po pražském nábřeží (1970), Pražské promenády (2000) či Převleky mého města (2000).
Román Vizita, který Adolf Branald zasadil do lékařského prostředí, byl poprvé publikován v roce 1967, dočkal se několika vydání a inspiroval režiséra Karla Kachyňu k natočení dvou dnes již legendárních snímků: Pozor, vizita! a Sestřičky.
Roku 1965 by Adolf Branald jmenován zasloužilým umělcem, v roce 1996 mu byla udělena Cena PEN klubu za celoživotní dílo a v roce 2008 mu udělil prezident České republiky Václav Klaus státní vyznamenání - medaili Za zásluhy I. stupně in memoriam.

V sekci není žádný produkt.