Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Alan Campbell

Britský spisovatel, celým jménem Alan Martin Campbell, narodil se 7. července 1971 ve skotském Falkirku, kde také vyrůstal. Shoda šťastných sedmiček v datu narození mu zdá se nadělila štědrou dávku talentu a kreativity. V roce 1993 dokončil studium počítačových věd a následně se věnoval tvorbě her na různé platformy, podílel se rovněž na vývoji úspěšné série Grand Theft Auto, kterou opustil po dokončení třetího dílu. Od týmové práce přestoupil k osamělému spisovatelskému řemeslu, na němž ho mimo jiné lákala absolutní kontrola nad výsledkem. A protože je už od mládí fanouškem fantastiky, v oblibě má zejména Michaela J. Harrisona, Mervyna Peaka, Stephena R. Donaldsona a G. R. R. Martina, nebylo pochyb, do jakého žánru budou jeho úvodní práce spadat. Vyjma četby a hraní her se rád věnuje rovněž snowboardingu, jízdě na motorce, cestování, kempování a fotografování. Českou republiku navštívil na svém starém motocyklu značky Triumph a má na ni ty nejlepší vzpomínky. Dnes bydlí ve skotském Jižním Lanarkshiru a pracuje na nové fantasy trilogii, která by sice neměla souviset s předchozí sérií, ale zachová si obdobné temné ladění.
Do stovky let staré Hluboké brány vstoupil poprvé debutovým románem Scar Night (2006, Zjizvená noc), úvodním dílem temné fantasy trilogie Kodex Hluboké brány. Příběh z města zavěšeného nad zdánlivě bezednou propastí (což má být v podstatě jednoduchá metafora života) sebou přinesl především působivou atmosféru, spoustu akce a ústřední trojici zajímavých postav, které čelí úkladům vychytralého zrádce. Aby zabránili zničení svého domova, musí hrdinové odložit vzájemné spory a společně se vydat do hlubin propasti pod Hlubokou branou, kterou proti nepřátelům dosud spolehlivě bránila letka vzducholodí, snad jediná známka vyspělejší technologie. Dvojice pokračování otevírají pod názvy Iron Angel (2008, Železný anděl) a God of Clocks (2009, Bůh času) děj širšímu okolí metropole a s tím i většímu počtu postav. V mohutném proudu autorské představivosti tu měšťané bojují o holé přežití a přitom sledují válku démonů, padlých andělů a bohů, zatímco je lidstvo zatlačeno až na samý okraj vyhubení a brána pekel zůstává i nadále otevřena.
Ačkoli se Campbell patrně nehodlá k sérii vracet, alespoň tedy v blízké budoucnosti, přesto neodolal, aby cyklus rozšířil alespoň o samostatně vydanou novelu Lye Street (2008), v níž sleduje pokus zlomit prokletí obestírající rodinu Greenů. Každých padesát let si anděl Karneval z tohoto rodu vybírá oběť, ovšem po pěti stech letech je do Hluboké brány v zoufalé snaze přervat prastarý kruh krvavého násilí přivolán válečník, jenž by ji měl být schopný zastavit. Stejně jako trilogie i tato novela dokazuje, že Alan Campbell je nadějnou tváří moderní fantasy. Ve svém díle spojuje temnou atmosféru a záplavu akčních scén spolu se snahou o tvorbu zajímavých postav i prostředí, to vše prozatím v lehce neuspořádaném stylu příznačném pro začínajícího autora, přesto však jsou jeho knihy vysoce zábavné a slibují mnohé i do budoucna.

text Martin Šust
vyňato z knihy Zjizvená noc

V sekci není žádný produkt.