Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Anne Brontë

Anne Brontëová (1820 - 1849) je nejmladším výhonkem literárně činné rodiny Brontëových. Narodila se v anglickém hrabství Yorkshire, jejím otcem byl duchovní anglikánské církve. Anniny starší sestry Charlotte a Emily se staly proslulými spisovatelkami a psaní se věnoval i bratr Patrick.
Anne byla odmalička vedena k hudbě, malování literatuře. V devatenácti letech začala pracovat jako guvernantka v rodině reverenda Edmunda Robinsona žijící na panství Thorp Green poblíž Yorku. Později se k ní přidal i její bratr.
Po šesti letech dala Anne výpověď, snad proto, že se dozvěděla o tajném milostném poměru mezi Patrickem a paní Robinsonovou. Vrátila se k rodině a společně se sestrami napsala pod pseudonymem sbírku básní uvedenou jako Poems by Currer, Ellis and Acton Bell.
Následujícího roku se sestry pustily do dalšího projektu, jímž byla trojice románů, kam patřil Charlottin The Professor, Emilyn později slavný román Wuthering Heights a Annina Agnes Grey, kde nejmladší sestra bohatě zúročila zkušenosti s prací guvernantky.
Druhý a poslední román Anne Brontëové The Tenant of Wildfell Hall, vyšel v roce 1848 a byl inspirován bratrovým prostopášným životem. Jeho smrt, na níž se podepsal alkohol, Anne těžce zasáhla. Patricka přežila o pouhých osm měsíců - v květnu 1849 podlehla tuberkulóze.

V sekci není žádný produkt.