Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle se narodil 22. května roku 1859 v Edinburghu ve Skotsku do staré irské rodiny v pořadí jako čtvrtý potomek. Arthurův otec byl kreslič a ilustrátor a jeho malý plat skoro nestačil k uživení manželky a ostatních tří dcer.
Období od šesti do patnácti let strávil Artur na internátní stonyhurstské škole vedené jezuity. Artur miloval historické romány Waltera Scotta. Sám měl bujnou představivost, která se mohla plně rozvinout, když v patnácti letech navštívil v Londýně svého kmotra a strýce. Londýnská atmosféra tvořená otrhanými tuláky, nepropustnou mlhou ulpívající na všem a všech a hlubokým blátem ulic, které rozstřikovala kola drožek, tohle všechno Arturovi nadobro učarovalo. Poslední ročník školy strávil v Feldkirchu v Rakousku, takže se mohl cestou zdržet u svého dalšího strýce v Paříži. Tam přečetl hororová díla Edgara Allana Poea, která v něm zanechala hluboký zážitek.
Po návratu do Edinburghu začal Arthur studovat na lékařské univerzitě. První Arthurovu povídku uveřejnil časopis Chambers' Journal v roce 1879, když mu bylo dvacet let. Ačkoliv Arthur dále posílal do redakcí časopisů své příspěvky, málokterý byl přijat a otištěn. Když Arthurův otec onemocněl a odešel do sanatoria, bylo na Arturovi, aby se postaral o svou matku. Nechal se tedy zaměstnat na velrybářské lodi jako lodní chirurg, kde pobyl sedm měsíců.
Dalším Arthurovým působištěm byl parník plující do Nigérie. Po tyfové nemoci se Arthur v lednu 1882 vrátil do rodného města. Své zážitky z plavby parníkem uplatnil v dobrodružné povídce o tajemství lodi Mary Celeste, kterou mu otiskl časopis Cronhill. Dalším Arthurovým podnikem byla lékařská praxe, kterou si otevřel s přítelem ze studií. Moc se jim však nedařilo, takže se přátelé brzy rozešli. Arthur potom odcestoval do přístavního města Portsmouthu, kde si na předměstí zřídil lékařskou ordinaci. Jeho pacienti byli však chudí, ti bohatší k Arturovi nezavítali, a tak si mladý lékař musel pomoct k živobytí jinak. Opět začal psát a tehdy se zrodil jeho slavný detektiv. Nejdříve se jmenoval Sherrirford Holmes a jeho přítel doktor Ormond Sacker, ale Arthur je záhy přejmenoval na Sherlocka a doktora na Johna H. Watsona. V březnu roku 1886 Arthur Conan Doyle napsal povídku Studie v šarlatové, za kterou mu nakladatel zaplatil 24 liber a povídka byla otištěna až v prosinci roku 1887. Arthur Conan Doyle si vytvořil zvláštní postup ve vymýšlení svých povídek. Nejdříve svůj detektivní příběh vyřešil a teprve potom postupně dotvořil děj. O rok později právě v době, kdy v londýnských ulicích začal řádit legendární vrah prostitutek Jack Rozparovač, vyšla Studie v šarlatové knižně. A londýnská veřejnost si přála, aby i v řadách policie byl takový skvělý detektiv jako Sherlock Holmes. Arhturova lékařská praxe se mezitím slibně zavedla, Arthur se oženil a začal psát historické romány, které pro něj měly smysl. V roce 1889 mu vyšel román Micah Clarke a Arthur Conan Doyle se hned pustil do dalšího románu pod názvem Bílá společnost. Tentokrát však Arthurovi práce pomalu ubíhala a dostavily se finanční problémy. V pravou chvíli dostal Arthur Conan Doyle nabídku od časopisu Lippincot's Monthly Magazine, ať napíše další Holmesův příběh. Doyle zavřel svou ordinaci a plně se ponořil do psaní. Dokončil také historický román Bílá společnost, který v letech 1890-1891 vycházel na pokračování v časopise Cornhill. V té době Doyle odcestoval do Berlína, kde šest měsíců studoval oční chirurgii. Po návratu do Londýna si opět otevřel lékařskou ordinaci a opět k němu nezašel ani jeden nemocný.
Takže se Doyle, jako už několikrát, uchýlil ke svému psaní. Krátké detektivní povídky začal zveřejňovat v novém časopise The Strand Magazine a stal se slavným takřka přes noc. Tehdy lidé stávaly na časopis dlouhé fronty, mnohdy zbytečně, protože časopis poptávce nestačil, i když dvakrát zvedl náklad. Arthur Conan Doyle dodával svou povídku do časopisu jednou za měsíc a značně zvedl cenu, aby nakladatele odradil. Ten však byl ochoten zaplatit i 1000 liber.
Později se Arthurovi Holmes a jeho příhody znechutili tak, že svého hrdinu zabil i spolu s profesorem Moriartym. Tato povídka Poslední případ vyšla v roce 1893 a vyvolala vlnu nepokojů. Londýňané se oděli do černých pásek, blízké okolí tiskárny časopisu pokryly smuteční věnce a mnoho předplatitelů své předplatné zrušilo. Doyle však byl k protestům ze všech koutů světa hluchý. V té době se zúčastnil jako lékař burské války, kde se nakazil skvrnitým tyfem. Za svou pomoc ve válce získal později šlechtický titul sir.
Po smrti jeho ženy i otce byly v roce 1902 "jako nalezeny" staré poznámky doktora Watsona a podle nich Doyle napsal román Pes baskervillský. O rok později Doyle dodal do časopisu The Strand Magazine povídku Prázdný dům, kde čtenářům vysvětlil, že Holmes nezemřel, ale zázračně se zachránil. Stejná povídka vyšla v jednom americkém časopise, kde za ni Doyle obdržel asi 5000 dolarů, a to ho přesvědčilo, aby nechal Holmese naživu. Později Doyle poslal Holmese na odpočinek do sussexského hrabství, kde pěstuje včely. Naposledy Doyle svého detektiva vzkřísil, když v roce 1915 napsal román Údolí strachu.
Arthur Conan Doyle za svůj život napsal mimo jiné práce 56 povídek a 4 romány, ve kterých vystupuje detektiv Holmes. Arthur Conan Doyle zemřel 7. července roku 1930 ve věku 71 let.

text: www.domek.cz

V sekci není žádný produkt.