Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

China Miéville

China (Tom) Miéville - Britský autor fantastiky se narodil 6. 9. 1972 v Norwichi, krátce poté se jeho rodina odstěhovala do Londýna. V letech 1991 až 1994 studoval antropologii na univerzitě v Cambridge, nějaký čas strávil na pracovním pobytu v Egyptě a v Zimbabwe, vzdělání si dále doplnil studiem mezinárodních vztahů v Londýně a mezitím strávil jeden rok na univerzitě v americkém Harvardu.
Pověst slibného nováčka fantastického žánru mu vynesl nadějný románový debut King Rat. Kritika nešetřila chválou pro tento ponurý fantastický příběh. Vstup do řad předních autorů žánru překvapivě potvrdil hned následujícím románem Perdido Street Station (Nádraží Perdido), brilantní knihou přijatou vzápětí mezi všeobecně uznávanou klasiku. Originální, živá a dosud nevídaná směs žánrů se významem dá směle přirovnat například ke Gormenghastu od Mervyna Peaka či k autorově vzoru, sérii Viriconium od M. Johna Harrisona. A byl to právě M. John Harrison, kdo v předmluvě k jedné z pozdějších autorových prací snad vůbec poprvé použil výraz New Weird, ačkoli ten je patrně Miévillovým vynálezem. New Weird má být pokusem o reformu fantasy žánru, o její jednolité spojení se science fiction a hororem
Široká paleta fantastických motivů, rozmanitá směsice ras, thaumaturgie a rozvinuté technologie se staly jednou z hlavních předností i ve volném pokračování The Scar (Jizva). Zbývá jmenovat ještě samostatně vydanou novelu The Tain, postapokalyptický příběh ze zpustošeného, téměř opuštěného Londýna, jenž je zde využit jako kulisa k boji s nebezpečnými monstry ohrožujícími lidstvo. Kratší práce píše velmi sporadicky, ačkoli v poslední době je publikuje přece jen častěji, jmenujme například povídky An End to Hunger, Details a Familiar.
China Miéville vstoupil nejen do naší fantastiky jako zářící kometa, ale jeho literární dráha získala stabilní oběžnou dráhu; nezbývá než se s nedočkavostí těšit na jeho další, doufejme neméně zdařilé kreace.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Jizva

V sekci není žádný produkt.