Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

David Marusek

Američan, narozen 21. 1. 1951 v Buffalu, stát New York. Vystudoval kulturní antropologii na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře a v roce 1974 absolvoval roční kulturně-jazykový kurz polštiny na Jagelonské univerzitě v Krakově. Většinu života strávil na Aljašce, kde pracoval jako rybář, sanitář, v inzertním oddělení novin či jako vysokoškolský učitel. Po celých dvacet let vlastnil nezávislé studio grafického designu. Psát začal v roce 1986 a do žánru vstoupil povídkou The Earth is On the Mend (1993) v magazínu Asimov's Science Fiction, kde publikoval většinu ze svých dvanácti kratších prací. Tou nejznámější z nich se stala novela The Wedding Album (1999), která mu vynesla Pamětní cenu Theodora Sturgeona a nominaci na cenu Nebula. Z častěji přetiskovaných povídek uveďme ještě We Were Out of Our Minds with Joy (1995) a Getting to Know You (1997).
První z naposledy jmenované dvojice kratších prací tvoří úvodní část románu Counting Heads (2005), jenž byl podle mnohých kritiků vůbec nejvýraznějším science fiction debutem roku. Pozemský život roku 2134 se zde blíží k dokonalosti, s pomocí nanotechnologií lze vyrábět na co si jen vzpomenete, lékařská věda naprosto ovládla všechna tajemství lidského těla a přinesla na Zemi nesmrtelnost, umělé inteligence v podobě robotů a klonů zastanou veškerou nutnou práci... O vládu nad Zemí mezi sebou bojují vlivní a bohatí lidé a v sázce je rovněž kolonizace vesmíru. Jedna z členek vyšší společnosti je zavražděna, zatímco hlava její těžce zraněné dcery Ellen je kryonicky uchována v rukou rodinným nepřátel a stává se objektem sporu několika frakcí bojujících o její oživení či zničení. Jak už je u Maruseka zvykem, na pozadí komplexního popisu budoucnosti se odehrává lidské drama, a právě mezilidské vztahy dodávají příběhu na důvěryhodnosti a prohlubují mimořádný čtenářský zážitek.
Nedávno vydaný román Mind Over Ship (2009) je sice přímým pokračováním předchozího titulu, ale mimo to je i zcela samostatným příběhem, v němž se Ellenina hlava snaží získat kompletní nové tělo a obnovit obchodní impérium zesnulé matky. Kolonizace vesmíru byla mezitím pozastavena jako příliš nenasytná, vesmírné koráby krouží po zemské orbitě a jsou přeměněny ve vesmírná kondominia. A před-singulární umělé inteligence konspirují v touze připojit se k lidské rase v tělech lidských klonů. Bude zajímavé sledovat, zda se autorovi podaří zopakovat úspěch románového debutu. Po letech čekání se čtenáři dočkali také Marusekovy sbírky kratších prací Getting to Know You (2007), i když jen v malém nákladu tak, jak je tomu u prozatím méně známých spisovatelů bohužel zvykem. Přesto je již dnes jasné, že má Marusek jako spisovatel vykročeno k slibné kariéře, jeho práce se neostýchají brát science fiction žánr vážně, zbytečně neexperimentují, dokonce ani nesklouzávají k líbivé komerci, představují tedy samotné jádro žánru v krystalicky čisté podobě, a to je v poslední době paradoxně osvěžujícím jevem.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Počítání hlav

V sekci není žádný produkt.