Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Dick Francis

Dick Francis se narodil 31. října 1920. Pochází z jezdecké rodiny; jeho otec i děd jezdili jako amatéři překážkové dostihy a chovali a cvičili koně, proto i Dick se rozhodl pokračovat v rodinné tradici. Od mládí chtěl být žokejem, účastnil se nesčetných dětských závodů, ve kterých zvítězil, a zaučoval se i do chovatelství, mj. pečoval o koně princezny Alžběty, pozdější královny.
Ve věku 19 let narukoval do Královského letectva (RAF) a nastoupil do války; působil jako letecký mechanik v severní Africe, po dvou letech získal kvalifikaci pilota a aktivně létal především na bombardérech.
Po válce se vrátil k dostihovému sportu a v roce 1948 se stal profesionálním žokejem. V koňském sedle díky svým schopnostem stoupal od vítězství k vítězství, až si vysloužil angažmá u královny matky; na jejích koních získával další a další trofeje. Osudovým zlomem v kariéře se pro něho stal kolaps favorizovaného koně Devon Locha, kterého jel v nejprestižnějším dostihu, v proslulé liverpoolské Velké národní v březnu 1956. Po těžkém zranění nedlouho poté byl nucen definitivně skončit s aktivním závoděním. Sportovní neúspěch však odstartoval jeho literární dráhu. Dick Francis přijal nabídku spolupráce s populárním celonárodním britským listem London Sunday Express a jako novinář týden co týden po dobu šestnácti let (1957-1973) psal pravidelné články na téma dostihů. Neštěstí v roce 1956 se stalo tématem jeho první knihy, autobiografie, publikované poprvé v roce 1957 (Sport královen). Do tvorby detektivních románů se pustil až v roce 1962 na výzvu nakladatele a hned první kniha Dead Cert (Smrt favorita), sklidila nevídaný úspěch. Od té doby Dick Francis uveřejňoval pravidelně každý rok nový román. Tematicky zůstal ve svých detektivkách věrný především dostihovému prostředí, které důvěrně zná. Vytvořil významnou etapu ve vývoji profesní detektivky, do níž vdechnul navíc výrazné etické krédo.
Za svou literární činnost byl Dick Francis mnohokrát vyznamenán: dvakrát Řádem britského impéria (1984, 2000), stříbrnou (1965) a zlatou (1980) dýkou Britské asociace detektivních autorů, Cartierovou diamantovou dýkou za detektivní tvorbu (1990), třikrát cenou Edgara Allana Poea (1970, 1981, 1996) Svazem amerických autorů detektivních románů (MWA) - toutéž organizací byl v roce 1996 poctěn titulem Grand Master - a čestným doktorátem Tufts University - Massachusetts (1991).
Romány Dicka Francise byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly v celkovém nákladu přes 60 milionů výtisků. V češtině vyšlo celé dílo Dicka Francise zásluhou nakladatelství Olympia a překladatelky dr. Jaroslavy Moserové-Davidové.

V sekci není žádný produkt.