Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Fritz Leiber

Celým jménem Fritz Reuter Leiber, Jr. (24. 12. 1910 - 5. 9. 1992), pocházel z herecké rodiny. Také o něm platí, že se do jeho tvorby promítlo dosažené vzdělání (psychologie a fyziologie na University of Chicago). K psaní ho přivedl kamarád na univerzitě, Harry Fischer. Postavy Fafhrda a Šedého Myšilova, jež spolu vytvořili, mají autobiografické rysy a prolínají se velkou částí Leiberovy tvorby.
Roku 1939 Leiber prodal svoji první povídku magazínu Unknown. Jednalo se o Two Sought Adventure, počátek cyklu Fafhrd a Šedý Myšilov, tvořeného dnes celkem sedmi knihami žánru sword and sorcery. Román The Swords of Lankhmar z této série je považován za jeden z nejlepších počinů svého žánru. Leiber je též pozoruhodný tím, že svoje fantasy příběhy zasazuje i do současného moderního prostředí, jako např. povídku Smoke Ghost či svůj první román Conjure Wife o čarodějnictví. Z další tvorby pak jmenujme např. povídku The Automatic Pistol o zbrani žijící svým vlastním životem.
Prvním Leiberovým významným dílem na poli SF byl román Gather, Darkness!, kde rebelové s pomocí supervědeckých vynálezů maskovaných jako čarodějnictví svrhnou náboženskou diktaturu. Destiny Times Three je pak variací na téma alternativních světů.
Na začátku padesátých let Leiber pravidelně přispíval do časopisu Galaxy množstvím kvalitních společensko-satirických povídek. Nejlepší z nich byla Coming Attraction, líčící dekadentní společnost budoucí Ameriky, a série Change War o válce probíhající napříč časem a paralelními světy.
V dalších letech Leiber střídavě zápasil s alkoholismem, o čemž později otevřeně psal a mluvil. Roku 1958 se ale do literatury vrátil v plné síle a získal celou řadu ocenění. V jejich počtu se Leiberovi nemůže rovnat žádný jiný autor fantasy a science fiction. Dnes je Leiber znám především jako autor fantasy a hororu a bývá přirovnáván k současnému populárnímu režisérovi Davidu Lynchovi - nalezneme u něj hrůzu, jež se ukrývá pod slupkou poklidného městského života, psychický teror zažívaný v anonymním velkoměstě i nejrůznější femme fatale.
V oblasti SF Leiber nedosáhl takové popularity, neboť rezignoval na vytváření osobitého stylu, kterého by se držel po celou dobu své tvorby.
Fritz Leiber je držitelem ocenění Velmistr žánru fantasy (1975) a Velmistr žánru science fiction (1980).

text: Martin Diviš
Fantasy Planet

V sekci není žádný produkt.