Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Jack Kerouac

Jack Kerouac (1922 - 1969), celým jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac, se narodil 12.3. 1922 ve městě Lowell, stát Massachusetts. Vyrůstal ve frankokanadské rodině. Měl mladší sestru Nin a staršího bratra Gerarda. Jeho psaní je velmi ovlivněno brzkou smrtí bratra, o kterém napsal v knize Vize Gerarda. Jack krátce studoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde se seznámil s Williamem S. Burroughsem, Johnem Clellonem Holmesem (autor knihy Jeď) a Allenem Ginsbergem.
Jack Kerouac se plným právem nazývá beatníkem. Jeho život se neřídil konvencemi. Uznával život, který se musí prožít a ne přežít. Jeho touha po svobodném životě ho dostala na cesty. Když pocítil potřebu, vzal ruksak a šel. Stopoval a vždy se dostal tam, kam chtěl. Jezdil přes celé státy. Když se potřeboval na chvíli usadit, jel domů. Doma ho vždy čekala matka, s kterou měl velmi dobrý vztah. Byli si blízcí, protože měli jen sami sebe. Otec umřel brzy, stejně jako jeho bratr.
Jack věřil ve svou genialitu a věřil, že bude velký spisovatel. Toužil se věnovat jen psaní a životu, za vydělané peníze psaním se chtěl postarat o svou matku, splnit slib, který dal otci. Během jednoho roku napsal tři velká díla Maloměsto a velkoměsto, Na cestě a Vize Codyho. Na těchto dílech je poznat Jackovo hledání stylu. Další rok se jeho tvorba rozšířila o další tři romány - Doktor Sax, Říjen v železniční zemi a Maggie Cassidy. Našel svůj styl, podařilo se mu dokázat to, co chtěl, ale žádný vydavatel to nechtěl pochopit, ani jeho přátelé to nejdříve nedokázali. Zatímco jiným se podařilo vydat svá první díla a i další, on stále čekal a dohadoval se s editory o formě.
Jack Kerouac byl dosti komplikovaná osobnost. Nedokázal žít s žádnou ženou, protože od všech očekával péči jako od své matky. Cítil se často opuštěný, prázdný a ještě k tomu nepochopený. Snadno se dokázal utápět v alkoholu a postupem let se to stále zhoršovalo. Sláva, po které toužil, se mu nakonec stala osudnou. Po vydání knihy Na cestě se brzy stala manifestem celého hnutí. Zvedlo se jakoby davové šílenství a najednou se objevovalo mnoho nových stoupenců mezi mladými lidmi. Neustálé tahy po hospodách ho ničily, snažil se všemu utéct, ale už to nedokázal. 21. října roku 1969 zemřel na vnitřní krvácení jícních žil, typickou smrtí alkoholiků.

text: http://beatnici.mysteria.cz/kerouac.html

V sekci není žádný produkt.