Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

James Tiptree, jr.

James Tiptree, jr (1915 - 1987) - Americká SF autorka, vlastním jménem Alice (Hastings Bradley) Sheldon. Narodila se 24. 08. 1915 v Chicagu ve státě Illinois, v mládí strávila se svými rodiči několik let v Africe a Indii, letech 1925 až 1941 pracovala jako grafička a malířka. Druhá světová válka ji přivedla k práci pro Pentagon, který opustila s hodností majora, pro ženu tehdy velmi vysokou. V roce 1945 si za manžela vzala Huntigtona Sheldona, s nímž si založila obchod na venkově. Poněkud nudné a snad až příliš klidné povolání dovedlo oba manžele k přestěhování do Washingtonu a ke vstupu do služeb právě vzniklé CIA. Život tajného agenta ukončila o dva roky později a v letech 1955 až 1968 studovala psychologii a statistiku, v roce 1967 získala doktorát v oboru experimentální psychologie. Svůj život sama ukončila 19. 05. 1987 v McLeanu ve státě Virginie krátce poté, co zastřelila svého již nevidomého a na lůžko upoutaného manžela, jenž trpěl Alzheimerovou chorobou.
Do žánru SF vstoupila již pod pseudonymem James Tiptree, jr. povídkou Birth of a Salesman (1968) v magazínu Analog, ale její první publikovanou prací byla v té době ještě nefantastická povídka The Lucky Ones (1946). Kratší práce shrnula například do souborů Ten Thousan Light Years from Home (1973), Warm Worlds and Otherwise (1975), Byte Beautiful (1986), Crown of Stars (1988) či Meet Me at Infinity (2000). Dále jmenujme sbírky na sebe navazujících prací The Starry Rift (1986) a Tales of the Quintana Roo (1986).
Svou pravou totožnost a pohlaví úspěšně skrývala až do roku 1977 a už v té době byla všeobecně považována za předního autora žánru. Čtenáře si získala například slabostí pro rozevlátá vesmírná dobrodružství, kterou však díky značnému literárnímu talentu dokázala zkrotit a obdařit neobvykle silným smyslem pro přirozeně působící popis mezilidských vztahů v člověku zpravidla neznámém prostředí. Její dílo je často přirovnáváno k pracím Theodora Sturgeona a stejně jako u něj je i na její počest od roku 1991 udělována cena pro nejlepší SF uplynulého ročníku.
Dodnes je připomínána především díky množství kratších prací, v žánru SF jich napsala přes sedmdesát, a celá řada z nich se dočkala nadšeného přijetí. Nejznámější jsou povídky The Girl Who Was Plugged In (1973), Love Is the Plan, the Plan Is Death (1973), Houston, Houston, Do You Read? (1976), The Screwfly Solution (1977) a The Only Neat Thing to Do (1985).
Debutový román Up teh Walls of the World (1978) se částečně odehrává na planetě obydlené létajícími telepatickými bytostmi a částečně rovněž na Zemi, kde sledujeme výsledky vládou založeného experimentu s mimosmyslovým vnímáním. V druhém a zároveň i poslední románu Brightness Falls from the Air (1985) se na planetě Dameii shromáždí skupina lidí připravených ke sledování vesmírné katastrofy, bohužel někteří z nich zde hledají rovněž pomstu a jsou odhodláni znovu rozpoutat krvavé drama namířené proti v minulosti týranému původnímu obyvatelstvu. Oba romány ztrácejí v porovnání s brilantní povídkovou tvorbou, ačkoli i tak jde o nadprůměrná díla. Zvláštní kouzlo ukryté v tvorbě Alice Sheldonové jistě nedá zapomenout také příštím generacím čtenářů fantastiky, vždyť vedle Ursuly K. Le Guinové jde o autorku s největším vlivem na podobu moderní science fiction.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Teplé světy a tak podobně

V sekci není žádný produkt.