Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Joanne K. Rowlingová

Joanne K(athleen) Rowlingová se narodila v roce 1965 v městečku Chipping Sodbury v blízkosti Bristolu. V šesti letech začala psát příběh o králíčkovi jménem Rabbit, který měl spalničky. Vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii. Byla učitelka, sekretářka.
Když přišla Rowling o práci, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Tam se provdala za televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessica. Manželství se rozpadlo a Rowling se vrátila do své rodné Anglie. Tehdy začala psát příběh Harryho Pottera, bydlela ve vlhkém bytě, žila na státní podpoře...
Na počítač neměla peníze, a tak psala příběhy rukou. Když se odhodlala jít s knihou do nějakého nakladatelství, tak ji odmítli. Prý je kniha moc dlouhá na děti. Potom zkusila nakladatelství Bloomsburry, ti knihu vydali. V roce 1997 vyšla její první knížka Harry Potter a Kámen mudrců. Nejdříve se vytisklo 500 výtisků. Čtenáře však kniha nadchla, a tak se jich v první vlně prodalo 70 000 kusů. V anglickém žebříčku nejbohatších žen Anglie byla jeden čas Rowling na prvním místě. Ve světovém žebříčku byla na 24. místě, hned za M. Jordanem. Rowling se znovu vdala a to za Neila Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter.
Od královny Alžběty II. dostala Řád britského impéria za přínos dětské literatuře.

V sekci není žádný produkt.