Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Jonathan Carroll

Jonathan (Samuel) Carroll - Americký autor svébytné fantastiky se narodil 24. 1. 1949 v New Yorku, ale od roku 1974 působí jako učitel angličtiny v rakouské Vídni. Jeho tvorba se pohybuje nejčastěji v neprobádaných končinách magického realismu a často také obsahuje silně autobiografické prvky.
Proslavil se zejména románovým debutem The Land of Laughs (1980, Země smíchu), ve kterém se mladý učitel rozhodne navštívit rodné město oblíbeného spisovatele Marshalla France a napsat zde jeho životopis. Záhy však poznává, že toto místo ovlivnilo kouzlo tvorby tajemného autora známých knížek pro děti více, než se na první pohled může zdát. Autobiograficky laděný román Voice of Our Shadow (1983) je příběhem spisovatele, jenž se skrývá před vzpomínkami na bratrovu smrt ve Vídni, a právě zde zjistí, jak úzká může být hranice mezi vnitřními démony a neviděnou realitou.
Po krátké tvůrčí odmlce se Carroll k fantastice vrátil v románu Bones of the Moon (1987, Měsíční kosti), jehož hrdinka dokáže díky snům o fantastické zemi Rondua změnit skutečnou realitu svého života a uchránit tak nenarozeného syna před nadpřirozeným vrahem. Titul je úvodním svazkem volně propojené série, do níž patří několik následujících prací. V románu Sleeping in Flame (1988) se poklidný život herce a scenáristy v důchodu změní s příchodem lásky k překrásné ženě, jeho neustále se prohlubující cit s sebou však přináší mnoho znepokojivých událostí, včetně předvídání blízké budoucnosti a snahy o rozluštění záhadné minulosti. Román A Child Across the Sky (1989) popisuje v reáliích filmového průmyslu snahu porazit nebezpečné zlo ukryté v hororovém filmu.
Nadaný architekt z románu Outside the Dog Museum (1991) je zámožným sultánem najat k tvorbě velmi neobyčejného monumentu. Nefantastický detektivní román After Silence (1992) je příběhem muže, který se zamiloval do pachatelky děsivého zločinu. Tři lidské osudy jsou spojeny setkáním se zosobněním samotné smrti v románu From the Teeth of Angels (1994). K detektivnímu žánru se Carroll vrátil v románu Kissing the Beehive (1998), kde se spisovatel Sam Bayer po návratu do rodného města vydá po stopách dávné vraždy. Povoláním hrdinky románu The Marriage of Sticks (1999) je hledání vzácných knih, bez kterých nemohou její zákazníci nadále spokojeně žít. Román The Wooden Sea (2001) je zajímavým příběhem z dosud poklidného malého městečka blízko řeky, v němž se však schyluje k dramatickým událostem. Hrdina románu White Apples (2002, Bílá jablka) je zpoza smrti přivolán zpět k životu bývalou přítelkyní, aby ochraňoval jejich dosud nenarozené dítě. Síly zla a chaosu totiž ohrožují matku i syna na životě, vědomy si toho, že jde o budoucího spasitele světa rovněž v přímém pokračování nazvaném Glass Soup (2005).
Z méně než třiceti povídek, sebraných částečně ve sbírce The Panic Hand (1989), uveďme především tituly Friend's Best Man (1987), Mr. Fiddlehead (1989), Uh-Oh City (1992) či samostatně vydanou novelu Black Cocktail (1990).
Jonathan Carroll je autorem poutavých, žánrově spíše nevyhraněných prací, v nichž umně mísí prvky nadpřirozena s každodenní realitou a vnáší tak do fantastického žánru neutuchající svěžest, ve své jedinečnosti více než zajímavou.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Měsíční kosti

V sekci není žádný produkt.