Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Joseph Heller

Joseph Heller (1. 5. 1923 - 13. 12. 1999) bezesporu patří mezi nejvýznamnější romanopisce dvacátého století. Debutoval v roce 1961 románem Hlava XXII (Catch-22), v němž zúročil své zkušenosti ze služby u bombardovacího letectva za druhé světové války - tato kniha se během několika let stala doslova legendou; pro své poselství postihující absurdní úděl jedince uprostřed lidské společnosti a naprosto svérázný černý humor je tento text aktuální dodnes.
Heller studoval na newyorské Columbijské univerzitě a v anglickém Oxfordu. Po ukončení studií pracoval v reklamních agenturách, vyučoval na několika školách a do roku 1975 byl mimořádným profesorem angličtiny na City College v New Yorku. Od té doby se až do konce života věnoval již výhradně psaní.
Třináct let po Hlavě XXII vydal román Něco se stalo (Something Happened, 1974); následovaly romány Gold za všechny peníze (Good as Gold, 1979), Bůh ví (God Knows, 1984) a Nemalujte si to (Picture This, 1988). V roce 1986 napsal (společně se Speedem Vogelem) nebeletristickou knihu Neveselá záležitost (No Laughing Matter). Na podzim 1994 vydal Heller román Zavíráme! (Closing Time), který je volným pokračováním kultovní Hlavy XXII. V roce 1998 pak publikoval knihu vzpomínek nazvanou Tehdy a teď (Now and Then). Pro úplnost je nutno dodat, že v roce 1967 napsal také velmi úspěšnou divadelní hru Bombardovali jsme New Haven (We Bombed in New Haven). Po spisovatelově smrti se k překvapení všech objevil u jeho nakladatele rukopis posledního románu Portrét umělce v pokročilém věku (Portrait of an Artist, as an Old Man), jenž spatřil světlo světa na jaře roku 2000. A v roce 2003 vyšel soubor Hlava nehlava (Catch As Catch Can), v jednom svazku shromážděné veškeré Hellerovy povídky a další drobné prózy.

V sekci není žádný produkt.