Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Lawrence Ferlinghetti

Lawrence Ferlinghetti (24. 3. 1919), se často nesprávně zařazuje mezi beat generation. On se mezi nimi jenom pohyboval, pomáhal jim a vydával knížky. Měl mezi nimi mnoho přátel, ale sám se mezi ně nikdy nezařazoval.
Narodil se v New Yorku roku 1919, potom žil s rodiči 4 roky ve Francii. Zde získal doktorátský titul z poezie na Sorbonské univerzitě v Paříži. Později odešel z Paříže zpět do Ameriky, kde studoval na Bronxville Public School a na univerzitě v jižní Karolíně, kde získal titul ze žurnalistiky. V roce 1951 se natrvalo usídlil v San Francisku, kde objevil beat generation. Ferlinghetti s přítelem Petrom Martinom začali vydávat časopis pojmenovaný po filmu Ch. Chaplina City Lights (druhé poschodí budovy na rohu Broadway a Columbus Street v North Beach). Rozhodli se otevřít knihkupectví o poschodí níž a odvážně ho pojmenovali podle jimi vydávaného časopisu. To ještě netušili, že City Lights se stane jedním z nejznámějších knihkupectví na světě, které ještě dnes stojí na svém místě.
Ferlinghetti však nebyl jen obchodník, ale i básník, který začal pod značkou svého knihkupectví prodávat knihy nejen svoje, ale i ostatních autorů.
Na začátku svojí kariéry experimentoval psaním pod vlivem LSD. S LSD experimentoval proto, jako to pověděl v názvu básnické sbírky, která však byla vydaná až roku 1968, našel Skryté významy věcí (The Secret Meanings of Thinks), v které rozvinul experimentální techniku psaní a jeho jazyk byl často až šokující.
Jeho básničky jsou jednoduché a znějí prostě. Přesto zůstaly populární dodnes. Ve svých dílech oslavuje lásku, sex a svobodu, a útočí na materialismus. Roku 1958 vydal svoji první sbírku básní Lunapark v hlavě (A Coney Island of the Mind), která byla v té době jednou z nejlépe prodávanou básnickou knihou.
Ferlinghetti byl politicky aktivní. Jeho mírumilovnější smýšlení získal částečně, když byl poslaný do Nagasaki šest týdnů potom, jak bylo město zničené atomovou bombou.
Po 60. letech, kdy většina beatníků zemřela, a nebo přestala být aktivní, Ferlinghetti zůstal stálicí, která stále sebevědomě sledovala svoje zájmy. Stále vydával a podporoval mladé autory, kteří podporovali jeho víru, že umělci by měli být nositeli lidskosti a stavět se proti silám zla.

text: http://ld.johanesville.net

V sekci není žádný produkt.