Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Léon Degrelle

Léon Degrelle se narodil roku 1906 v malém městečku Bouillon v belgických Ardénách v rodině francouzského původu.
Vystudoval univerzitu v Louvain, kde získal doktorát práv. Vždy se zajímal o nejrůznější politické disciplíny, jako politická věda, umění, archeologie a atomistická filozofie.
Jeho vrozený talent vůdce se projevil již během studií. Když mu bylo dvacet let, měl za sebou již vydání pěti knih a vedl své vlastní noviny. V důsledku hlubokého křesťanského přesvědčení vstoupil do belgického katolického hnutí a brzy se stal jedním z jeho vůdců. V pětadvaceti letech již měl za sebou vystoupení na více než 2000 schůzích, jež vzbuzovala značný ohlas. Jeho knihy a noviny se četly po celé Belgii.
V několika málo letech získal na svou stranu velkou část belgického obyvatelstva, a 24. května 1936 jeho politická strana Rex zvítězila přesvědčivým způsobem nad tradičními politickými uskupeními; získala třicet čtyři křesel v parlamentu a v senátu.
Degrelle cestoval po celé Evropě, byl v Asii a v Severní Americe. Mussolini jej pozval do Říma, Churchill jej přijal v Londýně a Hitler v Berlíně. Svou politickou kariéru dal v sázku v zoufalé snaze zastavit Evropu, řítící se do další války. Léon Degrelle byl jedním z posledních bojovníků, kteří opustili východní frontu. Unikl zajetí přeletem 2400 km přes celou Evropu do Španělska. Při nouzovém přistání na pobřeží u San Sebastianu se vážně zranil.
V Belgii byl prohlášen za válečného zločince, jeho rodina byla dlouho vězněna. Navzdory všem protivenstvím a rizikům, přežil a vybudoval si nové životní postavení, jak pro sebe, tak pro svou rodinu ve Španělsku. Po padesátiletém exilu zemřel na Velký pátek, 31.3. 1994, ve španělské Malaze.

V sekci není žádný produkt.