Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Raymond Chandler

Raymond (Thornton) Chandler (23. července 1888 Chicago - 26. března 1959 La Jolla, Kalifornie) - Zásadní představitel „drsné školy" (hard-boiled school) vytvořil styl vyprávění, který převzala většina následujících spisovatelů a znamenal průlom v pojetí psaného textu se jmenoval Raymond Chandler. Sice se narodil v Chicagu, ale pár let poté se s matkou stěhuje (po rozvodu rodičů) do Londýna. Věnuje se studiu mezinárodního práva v Paříži a Německu, přičemž dbá i na výuku těchto jazyků. V roce 1912 se vrací zpět do USA. Předtím však ještě stihne napsat dvacet sedm básní a svůj první příběh The Rose-Leaf Romance. Během první světové války slouží v kanadské armádě, v letech 1918-19 u Royal Air Force.
Po první světové válce pracuje v bance v San Franciscu a píše pro Daily Expres, v letech 1922-32 pracuje pro olejářský syndikát. V období velké deprese ztrácí práci (kvůli alkoholismu a nepřítomnosti) a začíná psát, stejně jako Dashiell Hammett, pro detektivní časopis Black Mask.
Na hlavním hrdinovi jeho nejslavnějších děl, Philovi Marloweovi, soukromém očku z New Yorku, ať vědomě či nevědomě, stavěli a staví své příběhy i autoři sci-fi a fantasy. Čtyřicetiletý Phil Marlowe řeší případy „skládačkového" typu. Na začátku vypadají nevinně, postupně se komplikují a zaplétají v příběhy zdánlivě spolu nesouvisející. Geniální, osamělý, ale drsný bojovník proti zločinu, Marlowe, vše zvládá za stálé přítomnosti svého černého humoru. Svůj mozek si tříbí hrou šachů za zvuku vážné hudby. Příjmení Marlowe v originálu pochází od britského spisovatele 16.století Christophera Marlowa, který byl poněkud prudčí povahy. Příběhy Phila Marlowa byly několikrát zfilmovány. Hlavní roli ztvárnili například Humphrey Bogard nebo Robert Mitchum.
V roce 1950 začíná Raymond Chandler spolupracovat s Alfredem Hitchcockem na filmové verzi Strangers on a Train Patricie Highsmith.
Raymond Chandler umírá 26. března 1959 na těžký zápal plic na klinice v městě La Jolla v Kalifornii, které od čtyřicátých let sloužilo jako autorovo útočiště.

V sekci není žádný produkt.