Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Richard A. Knaak

Americký autor fantasy literatury. Publikoval už více než dvě desítky samostatných knih a jeho povídky jsou součástí více než deseti antologií. Proslulost získal zejména díky svým pracím ze světa DragonLance, ale i jeho vlastní cyklus DragonRealm měl u čtenářů vynikající ohlasy. Krom toho píše i netradiční fantasy, a v poslední době i knihy ze světů počítačových her firmy Blizzard - Diablo a WarCraft.
Narodil se 28. 5. 1961 v Chicagu jako třetí dítě v rodině železničního úředníka Jamese Knaaka a jeho ženy Anny. Čtení bylo jeho nejoblíbenější zábavou a rodiče v něm tuto vášeň podporovali. Kniha byla pro malého Richarda vždy tím nejlepším dárkem.
Jednou při „plenění" sestřiny knihovničky narazil na knihu Storm Over Warlock od Andre Norton. Přečetl jí jedním dechem a náhle se před ním zjevily čarovné světy fantasy a sci-fi. Ihned jim propadl, a tak postupně při výpravách do místní knihovny objevil Amber Rogera Zelaznyho, svět Marsu kapitána Cartera E. A. Burroughse nebo temné příběhy E. A. Poa.
Učil se dobře a bavila ho zejména angličtina a chemie. Když se po střední škole rozhodoval pro další studium, zvolil chemii. Začal ji studovat na univerzitě, ale už zanedlouho poznal, že tato exaktní věda není přesně to, co by chtěl dělat. Vrátil se proto ke své druhé vášni a zapsal se na studium rétoriky, literatury a tvořivého psaní.
Studium úspěšně dokončil a začal hledat své místo v životě. Pracoval v rychlém občerstvení, v kanceláři jako úředník a vydělával si i psaním rešerší. Přitom snil o tom, že se stane spisovatelem. Nakonec sebral odvahu a se svými texty se rozjel do Lake Geneva, kde sídlilo nakladatelství TSR, vydávající fantasy. U jednoho z redaktorů zde nechal na posouzení své texty.
Za několik týdnů u něj zazvonil telefon a redaktor pro něj měl dvě zprávy - špatnou a dobrou. Jeho texty sice vydávat nebudou, ale Knaakův styl psaní je zaujal. Nabídli mu tedy, aby pro ně napsal několik povídek pro DragonLance.
Protože o tomto cyklu nevěděl vůbec nic, hned vyrazil do knihkupectví. Knihy Margaret Weis a Tracy Hickmana si okamžitě oblíbil. Vybral čtyři témata, která předložil v TSR. Tři z nich nakladatelství koupilo a staly se základem Knaakových povídek v trilogii DragonLance: Tales (DragonLance: Příběhy). Nedlouho potom mu TSR nabídlo příležitost, která se nedala odmítnout. Měl napsat román - první ze světa Krynnu, který by nenapsali jeho tvůrci Margaret Weis a Tracy Hickman. A hned o jedné z největších legend cyklu - o Humovi. Ačkoli to byla velká výzva, Knaak jí přijal a pustil se s vervou do práce. Výsledkem jeho úsilí byla The Legend of Huma, která vyšla v roce 1988. Kniha se téměř ihned dostala na vrchol žebříčku nejprodávanějších knih měsíce v New York Times. Autorovi se podařilo vytvořit hrdinsko-tragický příběh, nádherné dobrodružství, které má zároveň silný etický podtext. Riskantní tah se TSR vyplatil. A kniha R. Knaaka katapultovala mezi špičkové autory.
Po úspěchu Humy napsal dalších stejně úspěšných knih pro DragonLance. Z původně okrajové postavy minotaura Kaze udělal hrdinu své druhé knihy Kaz the Minotaur (1990). Minotauři jako rasa ho tak zaujali, že se rozhodl jim věnovat důkladněji. Stal se jakýmsi jejich kronikářem. Tak vznikl třeba Land of the Minotaurs (1996) nebo Reavers of the Blood Sea (1999). Zatím posledním projektem na toto téma je trilogie The Minotaur Wars.
Jeden z textů, které dával k posouzení při první návštěvě v TSR, se stal základem jeho vlastního světa DragonRealm. Tento svět dračích království v sobě kombinuje klasickou hrdinskou fantasy s originálními postavami, spletitým dějem a nečekaným rozuzlením. Cyklus má zatím deset knih a Knaak na četné přání čtenářů plánuje další pokračování. Přestože je pracovně velmi vytížen, vyčlenil si trochu času a vrátil se do světa DragonRealmu několika kratšími novelami.
Kromě klasické fantasy má tento autor na svém kontě i několik netradičních moderních fantasy příběhů jako je King of the Grey (1993) nebo Frostwing (1995).
Jeho styl psaní zaujal i firmu Blizzard, produkující počítačové hry Diablo a WarCraft. Nabídla mu spolupráci při adaptaci svých herních světů do knižní podoby. Výsledkem jsou zatím dvě knihy z Diabla - Legacy of Blood (2001, Dědictví krve) a Kingdom of Shadow (2002, Království stínů).
Svět WarCraftu zobrazil v Day of the Dragon (2001, Den draka). Protože jeho knihy měly u čtenářů úspěch, nabídli mu v Blizzardu práci na celé trilogii ze světa WarCraft. Trilogie se nazývá The War of the Acients.
Mimo této práce se věnuje několika dalším projektům - podílí se na překladu manga komiksu Ragnarok či spolupracuje na převedení Humy do komisové podoby.
Ačkoli mu psaní zabírá většinu času, čtení ho nepřestává bavit. Mezi své nejoblíbenější autory řadí Glena Cooka, Harryho Turtledova, Harryho Harrisona či Lyona Sprague de Campa. Také se rád dívá na staré filmy a cestuje. Tím, že navštěvuje různé cony a autogramiády, kombinuje pracovní povinnosti, obchod i zábavu. Byl několikrát i v Evropě, kde si nejvíce oblíbil rodné místo své matky - Trier v Německu. Navštívil ale i mnoho dalších zemí starého kontinentu.
Richard A. Knaak na první místo řadí spokojenost čtenářů. Když seč jim kniha líbí, je spokojen i on sám.

text: Martin Fajkus
vyňato z knihy DragonRealm - Ohnivý drak

V sekci není žádný produkt.