Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Robert Ervin Howard

Robert Ervin Howard (1906 - 1936) - Americký autor fantastiky, jeden ze zakladatelů žánru fantasy a tvůrce subžánru sword & sorcery se narodil 22. ledna 1906 v texaském městečku Peaster. Jeho otec, lékař, často měnil místo své praxe a Robert strávil své mládí poznáváním dosud ještě nepříliš osídleného amerického pohraničí. Vše svědčí o tom, že šlo o muže narozeného v nesprávnou dobu. Vnitřně byl prototypem ušlechtilého bojovníka za morálku a čest, urostlý a sportovně založený muž, kterého svět přetvářky a klamu zahnal do kouta únikové literatury. Zemřel 11. června 1936 vlastní rukou poté, co se dozvěděl o blížící se smrti matky ležící po dlouhé nemoci v komatu.
Osobně byl doslova fascinován hrdinkou tématikou, v níž dokázal dostatečně silný jedinec s pevnou vůlí vzdorovat celému světu. Psaní se začal věnovat velmi brzy, již v patnácti letech publikoval ve školních novinách. V roce 1924 započal svou dlouholetou spolupráci s magazínem Weird Tales, dodnes zřejmě nejznámějším předválečným časopisem se zaměřením na fantasy a horor. Jeho práce (některé z nich využívají mytologie H. P. Lovecrafta, s nímž udržoval pilnou korespondenci) napsané s přirozeným vypravěčským talentem, fascinující dynamikou, schopností upoutat čtenáře realistickým ztvárněním dávných dob a citem pro vytvoření dostatečně věrohodného hrdinského charakteru, jsou silně ovlivněny drsnou krajinou jeho dětství a folklórem amerického jihozápadu, a právě při využití zmíněných prvků jsou nejpůsobivější, ať už ho fantazie zavedla do zasněžených hor, rozlehlých travnatých plání, vlhkých džunglí, rozpálených pouští či na rozbouřenou hladinu moří. Nebyl zrovna obdařen smyslem pro humor, i když ironií spojenou s nezvratným osudem lze v jeho dílech nalézt snadno. Jeho hrdinové, civilizací téměř netknutí, jsou vždy připraveni hájit svou zem, kmen, čest či životy slabých.
Jako první z Howardových proslulejších postav hrdinské fantasy se objevila jeho nejtemnější postava krále Bran Mak Morna, vůdce kdysi slavného, nyní však zdegenerovaného národa Piktů. Postavu puritána Solomona Kanea autor sice vymyslel již ve škole, ale poprvé se objevila až v roce 1928. Velkým zlomem v Howardově kariéře byla postava barbarského krále Kulla. Přestože jde o hrdinu z fiktivní historie lidstva, je líčen jako historická postava. K jedné z nepřijatých povídek s králem Kullem se Howard vrátil a přepracoval ji do jedné ze svých vůbec nejlepších povídek - Meče s fénixem, a tehdy vznikla legenda - barbar Conan. Povídka byla otištěna a stala se základem jedné z nejpopulárnějších sérií nejen na stránkách Weird Tales, ale v celém žánru fantasy. Conan je dokonalou směsí předchozích tří hrdinů - barbar, který se již vydělil ze svého kmene, dobrodruh a zkušený cestovatel, jenž s v životě střetl s mnohým nebezpečím, i muž přirozené inteligence a odvahy, navíc se zkušeností vládnout civilizovanějším lidem. V jeho příbězích se setkáme s tradičními motivy fantasy - čaroději, artefakty netušené moci, krásnými ženami, zlovolnými kulty i opuštěnými místy s pozůstatky temných kouzel. Je to možná nejslavnější postava moderní fantasy, základní archetyp žánru, oslavovaný i opovrhovaný, mnohými neuměle napodobovaný a čtenáři oblíbený. Nespoutané dítě hor, zloděj, pirát a dobrodruh, vůdce kmene, velitel vojsk a nakonec král nejmocnější říše tehdejšího světa. Conan je postava, která nenechá chladným žádného ctitele hrdinské fantasy se srdcem na pravém místě.
Howard byl jednoduše první, jeho drsná, syrová, temná a bezútěšná tvorba je nepřekonatelná díky čistotě a síle autorské imaginace. Během několika let dokázal změnit žánr a vytvořit nový archetyp postavy s obdobným dopadem na vývoj fantasy, jako tomu bylo v jiných žánrech s hrabětem Draculou, Jamesem Bondem či Sherlockem Holmesem.
Pro tak nespoutaný žánr, jakým fantasy bezesporu je, a zvláště ta hrdinská, je příznačné, že se jeho zakladateli stala tak rozporuplná dvojice jako R. E. Howard a J. R. R. Tolkien. Muž s mladickou touhou prožívat nespoutaná dobrodružství, psychicky labilní introvert se srdcem plným nesplněných přání, a oproti němu usedlý univerzitní profesor, stárnoucí nad koníčkem, kterým mu bylo vytváření vlastního světa, jazyka a mytologie, přičemž vše nejraději sdílel v uzavřeném kruhu vzdělaných přátel. Z malého pohraničního městečka v Texasu vede do profesorova klubu v anglickém Oxfordu hodně dlouhá cesta, ale čtenářům se vyplatí si ji projít a při té pouti objevit vše, co jim tenhle žánr nabízí.

V sekci není žádný produkt.