Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Robert Holdstock

Robert (Paul) Holdstock se narodil 2. srpna 1948 v Hythe v Anglii. Titul doktor aplikované zoologie získal po absolvování vysoké školy ve Walesu. Ve výzkumu, kam později nastoupil, se však dlouho neohřál a dal se na dráhu spisovatele na volné noze. Začal povídkami, z nichž první - Pauper's Plot - mu vyšla v časopise New Wave již v roce 1968. Některé další se později dočkaly souhrnného vydání ve sbírce In the Valley of Statues (1982).
Ve druhé polovině 70. let se jeho psaní rozštěpilo do dvou zdánlivě neslučitelných proudů. Na straně jedné chrlil pod mnoha pseudonymy (Ken Blake, Robert Black, Chris Carlsen, Steven Eisler, Robert Faulcon a Richard Kirk) poměrně laciné horory, příběhy sword and sorcery a přepisy filmů, na straně druhé publikoval pod vlastním jménem ambiciózní romány, jimž se sice dostalo uznání od autorit jako je Ursula K. Le Guinová, nicméně trpěly nerovnováhou mezi autorovou bohatou fantasií a jejím neadekvátním vyjádřením. Postupně tak vyšly Eye Among the Blind (1976), Earthwind (1977) a Where Time Winds Blow (1981).
Zlom v Holdstockově spisovatelské kariéře nastal v okamžiku, kdy nalezl to pravé místo, kam mohl své nespoutané představy a sny vypustit a ony se mu poskládaly do mozaik příběhů, jaké fantasy do té doby nepoznala.
V novele Mythago Wood (Les mytág), která vyšla v roce 1981 Holdstock poprvé postavil své hrdiny tváří v tvář tajemnému lesu, který v sobě skrývá mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Původní novelu autor o tři roky později rozvinul do stejnojmenného, cenami ověnčeného románu (World Fantasy Award 1984 a British Science Fiction Award 1986). A pak si uvědomil, že posedlosti prapůvodním lesem, kterou dal do vínku svým hrdinům, nenávratně propadl i on sám. Následovaly romány Lavondyss (1988, Lavondyss), Hollowing (1994, Hloubení), Gate of Ivory, Gate of Horn (1997, Brána ze slonoviny, brána z rohu) a několik knih povídek a novel.
V mezičasech publikoval různé romány, například The Fetch (1991, Fantom), The Ancient Echoes (1996, Dávné ozvěny) či dvoudílný epos Merlin Codex (2001-02, Merlinův kodex).
Na rozdílů od většiny cyklů heroické a čarodějnické fantasy, které trpí nekonečným rozmělňováním původního nápadu, se Holdstockovi neustále daří čtenáře provokovat a děsit novými vizemi. Tím, že každého z hrdinů přivádí do lesa mytág něco jiného, mohou jejich osudy pokaždé nabrat jiný směr. Zdání reality posiluje fakt, že se někteří hrdinové pokoušejí les vědecky zkoumat, což hrdinové sword and sorcery zásadně nedělají, a že dějištěm není nějaká pohádková Země Nezemě, ale Anglie, papírově Herefordshire nedaleko Wallesu, ale ve skutečnosti kentský venkov, kraj, kde Holdstock prožil u otcových rodičů své dětství. Holdstickův cyklus tak představuje vzácně harmonické spojení fantasy a science fiction, což ovšem nebrání tomu, aby se Les mytág nemohl objevit na seznamu sta nejlepších hororů.

text: Petr Kortle
vyňato z knihy Les mytág

V sekci není žádný produkt.