Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Sarah Zettel

Sarah (Anne) Zettelová - americká autorka fantastiky, narozena 14.12.1966 v kalifornském Sakramentu, vystudovala informační systémy, záhy se však začala věnovat psaní fantastiky. Kratší práce publikuje od druhé poloviny 80. let, nejprve jen v nízkonákladových časopisech, jejím prvním profesionálním prodejem byla povídka Driven by Moonlight (1991) z magazínu Analog, kterému zůstala v dalších letech víceméně věrná. Dnes žije v Ypsilanti ve státě Michigan a vedle psaní se ráda věnuje rovněž tanci a čaji. Pozornost čtenářů vzbudila debutovým románem Reclamation (1996), v kterém lidstvo při kolonizaci galaxie zapomnělo na místo svého původu - planetu Zemi. Hrdinové příběhu se proti vlastní vůli zapletou do riskantního dobrodružství, jež vede k osvícení této nanejvýš podivné amnesie. Hrdinka románu Fool's War (1997) cestuje po lidstvem ovládané galaxii a živí se převozem informací, náhle je však obviněna z pašování umělých inteligencí. Při kontrole lodního počítače zjišťuje, že skutečně nevědomky převáží živou entitu umělého vzniku. Ta je zástupcem nově se rodící rasy s nepříliš kladným vztahem k lidstvu, což může v budoucnu vést až k otevřenému nepřátelství.
V románu Playing God (1998) přijme pozemská společnost zakázku na očistu ekosystému mimozemské planety, která v minulosti prošla dlouhotrvajícím válečným konfliktem. Součástí projektu je plán na dočasné přesídlení veškerého obyvatelstva i vzácných živočišných a rostlinných druhů. Situaci navíc zkomplikuje opětovné zahájení bojů mezi dvěma klany. Otázkou je, zda nechat civilizaci jejímu sebevražednému osudu nebo se v roli nedobrovolného boha pokusit o usmíření zápasících stran. Zajímavou obměnu invaze z vesmíru představuje román The Quiet Invasion (2000), v němž lidstvo při průzkumu Venuše objeví předsunutou mimozemskou základnu, která je zárodkem budoucí kolonizace planety. Pozemšťané se ve strachu před tím, že se nově příchozí obyvatelé Sluneční soustavy nezastaví pouze u Venuše, připravují na meziplanetární válku. Dosud poslední autorčinou science fiction je román Kingdom of Cages (2001), v němž lidstvo stíhané záplavou smrtících chorob hledá lék mezi očividně imunním obyvatelstvem planetární kolonie Pandora. Zdá se, že klíč k úspěšnému nalezení tolik vytouženého léku se skrývá v genomu dvojice dospívajících sester, což z nich bez jakéhokoli ohledu na jejich svobodnou vůli dělá nejžádanější osoby ve známém vesmíru.
V dalších letech se Zettelová začala věnovat především fantasy žánru, počínaje trilogií Isavalta: A Sorcerer's Treason (2002), The Usurper's Crown (2002) a The Firebird's Vengeance (2003), v níž se „vnitřním" zrakem nadaná strážkyně majáku zaplete do událostí, které ji ze břehů amerického Hořejšího jezera dovedou do magické země Isavalta, kde ji vedle dosud netušených magických schopností čeká rovněž láska a k tomu i rozsáhlá síť mocenských intrik. To je však jen jeden z mnoha příběhů, které nám Isavalta nabízí, což dokazuje návrat do tohoto prostředí v nedávno vydaném románu Sword of the Deceiver (2007). Zdá se, že psaní romantické fantasy se autorce zalíbilo, lze tak totiž označit i mezitím vydanou trilogii Camelot: Camelot's Shadow (2004), Camelot's Honour (2005) a Camelot's Sword (2006), v níž se ukazuje důležitá role, jakou měly na dvoře krále Artuše vedle proslulých rytířů Kulatého stolu rovněž členky královnina dvora. Sarah Zettelová je příkladem talentované autorky, které se sice dosud nepodařilo prorazit do širšího povědomí čtenářů, ale svou kvalitní fantastikou přesto poutá zaslouženou pozornost.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Království klecí

V sekci není žádný produkt.