Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Sean McMullen

Sean (Christopher) McMullen - jeden z nejvýraznějších objevů australské scény posledních dvaceti let, narodil se 21. 12. 1948 v Sale v australském státě Victoria. Při svém dlouholetém studiu se věnoval velké šíři oborů, od informatiky, počítačových věd a managementu až po středověkou fantasy. Jeho neméně početné zájmy zahrnují například karate, šermování či zpěv. Téměř všemu se věnoval velmi aktivním způsobem, jako zpěvák byl dlouhá léta vůdčí osobností několika skupin, dnes je zástupcem instruktora bojových umění. Pracuje jako počítačový programátor v Melbourne, kde žije společně s manželkou Trish a třináctiletou dcerou Catherine, která drží rekord v publikování povídky v profesionálním časopise jako dosud nejmladší australská SF autorka. Do žánru vstoupil povídkou The Pharaoh's Airship (1986). Zájem nejen australských čtenářů vzbudil oceněnými pracemi While In His Gate Is Open (1990) a Aleno In His Chariot (1991). Kratší práce vydal ve sbírce Call to the Edge (1992).
Některé části debutového románu Voices in the Light (1994) vydal nejprve samostatně pod názvy Souls in the Great Machine (1992), The Eyes of the Green Lancer (1992), The Glasken Chronicles (1992) a Destroyer of Illusions (1992). S velkou invencí zde vybudoval svět 40. století, kdy jsou veškeré známky rozvinuté technologie na bázi elektrického proudu soustavně ničeny elektromagnetickými pulzy z automaticky pracujících orbitálních stanic. Původní dílo bylo pro svůj značný rozsah rozděleno do dvou svazků a jeho dokončení tak tvoří až román Mirrorsun Rising (1995). Oba tituly byly později důkladně přepracovány a jejich společné vydání tvoří román Souls in the Great Machine (1999), úvodní díl trilogie Greatwinter. O dvacet let později se odehrává děj románu The Miocene Arrow (2000), v němž je popsán australský výsadek na americké území, pro jehož obyvatelstvo jsou příchozí ve světě bez existence jakékoli komunikace rovni návštěvě ze zcela jiného světa. Dokončení série tvoří román Eyes of the Calculor (2001), kde ve světle předchozích dramatických událostí dojde k frenetickému přebudování lidskou silou poháněného počítače.
Hrdinou samostatného románu The Centurion's Empire (1998) je římský voják a člen skupiny nesmrtelných, jehož život je rozdělen na období hibernace a aktivity. Čtenář s ním tak poznává nejen římské impérium prvního století, ale také Anglii roku 870, Francii roku 1358 a nakonec i budoucnost Austrálie roku 2038. Protagonista příběhu se nejprve objevil v povídkách Deciad (1986), Pax Romana (1992) a Charon's Anchor (1993). Do fantasy žánru zavítal v sérii Moonworlds, zahájené titulem Voyage of the Shadowmoon (2002), kde se posádka malé a nenápadné, technicky však překvapivě vyspělé lodi pokouší zastavit despotického vládce v jeho touze podmanit si svět s pomocí děsivě destruktivní zbraně, jejíž stěží kontrolovatelná síla hrozí přivolat na zemi soudný den. Pokračování dosud nedokončené série tvoří romány The Glass Dragon (2004) a Voidfarer (2006). Nedávno vydaný fantasy román pro mládež The Ancient Hero (2005) je součástí sdíleného světa Quentaris Chronicles. Mládeži je určena rovněž fantasy Dragonlinks (2002) napsaná přítelem Paulem Collinsem podle autorovy předlohy. Fantastice se věnuje také v teoretické oblasti, spolupracoval například na knihách The Melbourne University Press Encyclopedia of SF and Fantasy (ed. Paul Collins 1998) a Strange Constellations: A Critical History of Australian SF (1999, sp. Russell Blackford a Van Ikin).

text: Martin Šust
vyňato z knihy Sklenění draci

V sekci není žádný produkt.