Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Simon R. Green

Simon R(ichard) Green (1955) - Britský autor fantastiky, narodil se 25. 8. 1955 v městečku Bradford na Avoně v hrabství Wiltshire, kde také dodnes žije. Vystudoval humanitní vědy, později moderní angličtinu a americkou literaturu. Dnes je spisovatelem z povolání a ve volném čase hraje v amatérském divadle, nejčastěji v divadelních hrách z pera Williama Shakespeara. Do žánru vstoupil povídkou Awake, Awake, Ye Northern Winds (1979, Probuďte se, probuďte, severní větry).
U nás se jako autor poprvé představil fantasy sérií Jestřáb & Rybářka (Hawk & Fisher), v níž se svérázná manželská dvojice členů městské hlídky snaží udržet pořádek a zákon v barbarském světě přístavního města Haven. Další osudy obou hrdinů odkrývají některé svazky volné série Forest Kingdom: Blue Moon Rising (1991, Východ Modrého měsíce), Blood and Honour (1992, Krev a čest), Down Among the Dead Men (1993, Dolů mezi mrtvé) a Beyond the Blue Moon (2000, Za Modrým měsícem), kde Green čtivým způsobem přepracoval mnohé pohádkové motivy do rychle plynoucí dobrodužné fantasy. Všechny romány ze světa Jestřába a Rybářky, dvojice dříve známé jako princ Rupert a princezna Julie, jsou souhrnně označovány pod názvem Darkwood Universe.
Odvážní rebelové se snaží čelit hněvu zpola šílené vesmírné císařovny v science fiction trilogii Soumrak říše: Mistworld (1992, Mlhosvět), Ghostworld (1993, Chiméra) a Hellworld (1993, Peklo). Vzpoura proti císařské tyranii hroutícího se impéria pokračuje pod vedením legendárního hrdiny Owena Morituriho v následující sérii Lord Morituri: Deathstalker (1995, Morituri), Deathstalker Rebellion (1996, Morituri: Rebelie), Deathstalker War (1997, Morituri: Válka), Deathstalker Honour (1998, Morituri: Čest) a Deathstalker Destiny (1999, Morituri: Osud). Dvě století trvající zlatý věk nejen lidstva, ale i mimozemských civilizací a umělých inteligenci, je ohrožen krutým uzurpátorem v trilogii Deathstalker Legacy (2002), Deathstalker Return (2004) a Deathstalker Coda (2005). Nadešel čas pro nové hrdiny, nadešel čas pro posledního potomka rodu Morituri - Lewise Morituriho a jeho společníky.
Jako směs městské dark fantasy a drsné detektivky lze označit románový cyklus Noční strana, v němž autor vypráví příběhy soukromého detektiva a specialisty na hledání ztracených věcí Johna Taylora, původem z Noční strany města Londýna, temného a nebezpečného srdce města, v němž se setkávají andělské i ďábelské bytosti. Do stejného prostředí je zasazen rovněž děj povídky The Nightside, Needless to Say (2004, Noční strana).
Na dlouhou dobu jediným zcela samostatným dílem byl science fantasy román Shadows Fall (1994), jehož děj se odehrává ve městě robotů a pohádkových bytostí. Green si v něm přesto neodpustil zařazení několika postav z Moriturské série. V rodném městě se odehrává děj románu Drinking Midnight Wine (2002, Popíjení půlnočního vína), v němž se obyčejný úředník zaplete do boje bohů a andělů v magickém paralelním světě. Za zmínku stojí také komerčně velmi úspěšná novelizace filmu Robin Hood: Prince of Thieves (1991, Král zbojníků Robin Hood). V poslední době vzniká nový románový cyklus, jenž by se dal označit za špionážní příběh přísně tajného agenta bojujícího s temnými projevy nadpřirozena.
Simon R. Green není autorem, jenž by se objevoval na seznamech prestižních ocenění. Přesto jeho tvorbě nechybí kvalita schopná pobavit a upoutat každého čtenáře fantastiky, jenž má rád barvitá dobrodružství a rozevlátou fantazii. Není tedy divu, že jsou jeho knihy v českém překladu tak hojně vydávány a oblíbeny.

text: Martin Šust

V sekci není žádný produkt.