Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Tad Williams

Americký autor fantastiky, vlastním jménem Robert Paul Williams, narozen 14. 3. 1957 nedaleko kalifornského San José. Ještě než se stal spisovatelem z povolání, vystřídal celou řadu různých zaměstnání, od práce pro divadelní či televizní produkci, vystupování v rozhlase, psaní vojenských příruček, učení na základní i vysoké škole až po prodávání bot či práci pro firmu Apple. Vedle psaní beletrie se v poslední době věnuje rovněž komiksovým scénářům. Dnes žije s rodinou v horách nad známým Silicon Valley.
Zaujal již svým debutovým románem Tailchaser's Song (1985), jehož kočičí hrdina prožije neskutečná dobrodružství v zemi, kde se zvířata chovají jako lidé. Byl to však jen nádech k mnohem výraznějšímu dílu. Na pozadí občanské války vedené dvěma královskými bratry se v trilogii Memory, Sorrow & Thorn (Jasný osten, Žal a Trn): The Dragonbone Chair (1988, Trůn z dračích kostí), Stone of Farewell (1990, Kámen rozluky) a To Green Angel Tower (1993, Věž Zeleného anděla) odehrává pátrání mladého učedníka Simona a jeho společníků po ztracených Mečích moci, s jejichž pomocí se následníci Bratrstva svitku snaží zamezit v ovládnutí světa zlovolným Inelukim, Králem bouří. Tato ambiciózní tetralogie měla být podle autora ságou rovnou svou kvalitou samotnému Pánu prstenů a podle mnohých čtenářů se mu skutečně vyrovná. I přes jistou rozvleklost nelze popřít, že v rámci epické fantasy jde o pozoruhodné dílo, strhující, propracované a obdařené hodnověrnými charaktery. Do stejného prostředí spadá novela The Burning Man (1998, Hořící muž). Třetí, mimořádně obsáhlý svazek série byl rozdělen rovněž do dvojice knih s podtituly Siege (1994) a Storm (1994).
Pohádky tisíce a jedné noci připomíná příběh karavany putující v románu Child of an Ancient City (1992) z pohádkového Bagdádu do pustých hor Arménie. Během cesty jsou poutníci sužováni útoky tajemného vampýra, jehož dokáží zastavit pouze barvité příběhy vyprávěné nadaným synem jednoho z obchodníků. Krátký román či spíše samostatně vydaná novela Caliban's Hour (1994) byl napsán na motivy Shakespearovy Bouře a popisuje Kalibánovu snahu dosáhnout pomsty za krutosti spáchané Mirandou. V tetralogii Otherland (Jinozemě): City of Golden Shadow (1996, Město Zlatého stínu), River of Blue Fire (1998, Řeka Modrého ohně), Mountain of Black Glass (1999, Hora Černého skla) a Sea of Silver Light (2001, Moře Stříbrného světla) vytvoří skupina bohatých a zcela bezohledných lidí, známých rovněž jako Bratrstvo grálu, fantastický prostor uprostřed virtuální reality, zemi, v níž se z člověka může stát bůh. Z jakéhosi důvodu si však tento výtvor vyžaduje životy dětí z reálného světa. To je pro několik odhodlaných jedinců důvodem k tomu, aby pronikli pečlivě střežené Jinozemě a pokusili se o záchranu nevinných životů. Ovšem záhy zjistí, že jsou v Jinozemi vězněni, pronásledováni a dokonce i zabíjeni, bez možnosti návratu do skutečných těl. Jedinou nadějí je odkrýt četná tajemství Jinozemě a překazit smrtonosné záměry jejich tvůrců. Série je zajímavým epickým dílem, které prokazuje autorovu sympatickou snahu nebýt svázán jediným žánrem. I tentokrát se ve stejném prostředí odehrává jedna kratší práce, a to povídka The Happiest Dead Boy in the World (2003).
Samostatný román The War of the Flowers (2003, Válka květin) je příběhem nepříliš úspěšného zpěváka Thea, jenž se zklamán životem uchýlí do lesního srubu, kde si přečte prastrýcovu knihu a následně propadne jejímu kouzlu. Jenže fantastická stvoření proniknou do reálného světa a Theovi naopak nezbude než následovat okřídlenou vílu do říše kouzel. Tam se musí pokusit najít ztracený smysl života dřív než bude ze záhadných důvodu zabit nemilosrdnými pronásledovateli. Trilogie Shadowmarch (Stínové pomezí): Shadowmarch (2004, Stínové pomezí), Shadowplay (2007) a Shadowfall sleduje osudy příslušníků rodu Eddonů, jenž na hradě Jižní Marka chránil po celá staletí hranici mezi územím lidí a jejich nelidských nepřátel Qarů. Se ztrátou moudrého vedení krále Olina se však jeho potomci dokáží jen nelehko vypořádat se vzrůstající hrozbou, která nepřichází pouze z očekávaného směru, ale prostřednictvím zrady a intrik rovněž z rukou domnělých spojenců.
Z malého množství kratších prací jmenujme v českém překladu vydané Go Ask Elric (1994, Běž se zeptat Elrika), The Stuff That Dreams Are Made Of (1996, Látka, z níž jsou utkány sny) a The Writer's Child (1996, Spisovatelské dítě). Většina z nich byla napsána na objednávku, shrnuty jsou v souboru Rite: Short Work (2006).

text: Martin Šust
vyňato z knihy Stínové pomezí

V sekci není žádný produkt.