Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Tanya Huff

Tanya (Sue) Huffová (1957) - Kanadská autorka fantastiky, narodila se v Halifaxu v provincii Nové Skotsko, vyrůstala však v Kingstonu. V letech 1975 až 1979 sloužila jako kuchařka u Rezervního vojska kanadského námořnictva. V roce 1982 dokončila bakalářské studium aplikovaných umění v rozhlase a televizi, kde byl jejím spolužákem známý spisovatel Robert J. Sawyer. V letech 1984 až 1992 pracovala v torontském knihkupectví specializovaném na fantastiku. Poté se z Toronta odstěhovala na venkov, kde dodnes žije spolu s partnerkou, spisovatelkou Fionou Pattonovou a spoustou koček. Od té doby se plně věnuje spisovatelskému řemeslu. Do žánru vstoupila povídkou What Little Girls Are Made Of (1986). Kratší práce publikuje nejčastěji v časopise Amazing nebo na stránkách různých žánrových antologií.
Jejím prvním románem byl úvodní svazek dvoudílné fantasy série Wizard Crystal: Child of the Grove (1988) a The Last Wizard (1989), v němž Starší opouštějí zemi Ardhan a s nimi mizí i téměř veškerá magie. Zůstává jen nesmrtelný mág, jenž touží po vládě nad světem. V cestě mu však stojí dívka Crystal, která je jako poslední dar Starších předaný lidskému rodu jedinou nadějí v boji proti uchvatiteli. Obyvatelé současného Toronta se v románu Gate of Darkness, Circle of Light (1989) střetnou se stoupencem temné magie, jenž pronikl do našeho světa. Také trojice hrdinů spojených osudem se má stát jedinou nadějí na záchranu království, tentokrát ve fantasy románu The Fire's Stone (1990).
Od nenáročné fantasy s klasickou zápletkou boje dobra a zla se následně přesunula do temných městských uliček kanadského Toronta v pentalogii Krevní pouta: Blood Price (1991), Blood Trail (1992), Blood Lines (1993), Blood Pact (1993) a Blood Debt (1997). Soukromá vyšetřovatelka Vicki Nelsonová tu řeší za pomoci policejního kolegy a čtyři sta padesát let starého upíra Henryho Fitzroye, v současnosti autora milostných románů, řadu krvavých případů, v nichž není nouze o přítomnost nadpřirozených bytostí - vlkodlaků, duchů či tisíce let starého egyptského kněze. Kratší práce série shrnuje sbírka Blood Bank (2006). Cyklus získal na popularitě především v poslední době, kdy byly díky narůstajícímu zájmu o upírskou tématiku natočeny dvě řady televizního seriálu Blood Ties (2007-2008), na němž Huffová spolupracovala i jako scénáristka.
V románu Sing the Four Quarters (1994) se v příběhu královy sestry Annice, která si místo vynuceného manželství zvolí svobodu a vyhnanství, poprvé objevuje rovnostářský svět bardů, jež jsou díky svému neobyčejnému nadání schopni kouzlit za pomoci všech čtyř živlů - země, vzduchu, ohně a vody. Tetralogie pokračuje tituly Fifth Quarter (1995), No Quarter (1996) a The Quartered Sea (1999), ovšem Huffová se v nich už věnuje jiným hrdinům a dalším příběhům atraktivního fantasy světa, v posledním svazku pak odkrývá zcela novou zemi za mořem. Do prostředí hry na hrdiny Ravenloft zavítala v dark fantasy románu Scholar of Decay (1995), ale od té doby se věnuje už jen svým vlastním projektům. V lehce humorné fantasy trilogii Summon the Keeper (1998), The Second Summoning (2001) a Long Hot Summoning (2003) vytvořila sympatickou postavu strážkyně rovnováhy mezi dobrem a zlem. Claire se za pomoci svého familiára, mluvícího kocoura Austina, snaží zadržet síly zla a ochránit nic netušící obyvatele Země, přitom ale musí vést ještě stánek s občerstvením, nemluvě o trablech s láskou k obyčejnému smrtelníku.
Spisovatelskou všestrannost potvrdila militaristkou science fiction sérií Valor: Valor's Choice (2000), The Better Part of Valor (2002), The Heart of Valor (2007) a Valor's Trial (2008), v níž lidstvo přijalo spolu s dalšími nově objevenými rasami při vstupu do galaktického shromáždění podmínku služby ve vesmírné pořádkové armádě, která brání civilizované rasy, jež si už zcela zvykly na život v míru. Mezitím navázala na populární Krevní pouta novou sérií Smoke and Shadows: Smoke and Shadows (2004), Smoke and Mirrors (2005) a Smoke and Ashes (2006), v níž se Tony Foster, chlapec zachráněný v předchozím cyklu Fitzroyem, snaží jako asistent produkce ochránit štáb populárního televizního seriálu o upírech před rozmanitými útoky nadpřirozena. Dosud posledním románem této spisovatelky je The Enchantment Emporium (2009), ve kterém členka magické rodiny zdědí po babičce krámek se zbožím z druhé ruky, čímž se dostane do zběsilého víru událostí, z něhož jí následně nepomohou snad ani všeho schopní příbuzní.
Povídky shrnula do sbírek What Ho, Magic! (1999), Relative Magic (2003) a Finding Magic (2007), žánrově se pohybují mezi science fiction, fantasy a převyprávěním pohádkových příběhů, ovšem většinou nepostrádají autorčin typický humor. Dobrodružství Magdaleny, nejlínější čarodějky na světě, shrnula do sbírky Stealing Magic (1999), kterou doplnila několika příběhy zloděje Terazina. Do série o Magdaleně spadá i její patrně nejznámější povídka And Who Is Joah? (1987), za kterou získala kanadskou cenu Aurora. U nás jsme prozatím znali pouze její povídku Shing Li-ung (1992).
Tanya Huffová patří k relativně známým kanadským autorům fantastiky, ačkoli je její tvorba žánrově proměnlivá, nejvíce proslula jako autorka fantastických příběhů ze současnosti. S oblibou své postavy zavádí na místa jí důvěrně známá, jako jsou města Toronto či Kingston, její specialitou je rovněž využívání jmen lidí ze svého okolí. Dnes je Huffová vcelku populární spisovatelkou píšící zábavnou a dobrodružnou fantastiku, v níž nechybí humor a cit pro mezilidské vztahy, což jsou vlastnosti, které jistě dokážou zaujmout i naše náročné čtenářské publikum.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Cena krve

V sekci není žádný produkt.