Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Terry Pratchett

Terry Pratchett se narodil 28. dubna 1948 v Beaconsfieldu. Hlavním zdrojem jeho vzdělání byla místní veřejná knihovna (i když škola k němu jistou malou měrou přispěla také). Po ukončení základního vzdělání se přihlásil raději na technickou školu než na gymnázium, protože měl pocit, že "práce se dřevem bude zábavnější než latina". V té době ještě neměl žádnou představu, jak naloží se svým životem.
Avšak poté, co mu ve třinácti vyšla ve školním časopisu povídka The Hades Bussines a v patnácti první povídka v platícím periodiku, měl před sebou Terry slibnou budoucnost. Ze studií umění, historie a anglického jazyka přešel na rok na žurnalistiku a když se mu v nakladatelství Buck Free Press nabídlo místo, probral vše s rodiči a v roce 1965 studia opustil. I při svém novém zaměstnání náruživě četl, prošel novinářským kurzem a získal diplom za dálkové studium angličtiny.
Po jeho první knize The Carpet People (Kobercové) 1971 následovaly romány The Dark Side of the Sun (Temná strana slunce), 1976 a Strata (Strata) 1981, oba napsané za temných zimních večerů, kdy neměl Terry nic jiného na práci. V roce 1970 odešel do Western Daily Press, v roce 1972 se vrátil do Buck Free Press jako jeden z jeho redaktorů a v roce 1974 nastoupil do Bath Chronicle.
V roce 1980 dostal nabídku stát se tiskovým mluvčím společnosti Central Electricity Generating Board (nyní PowerGen) s odpovědností za tři jaderné elektrárny. Během práce v této funkci napsal první ze svých zeměplošských románů The Colour of Magic (Barva kouzel) 1983. Paperbackového vydání se ujalo nakladatelství New English Library.
V roce 1987, po dopsání Morta, se Terry rozhodl přejít na volnou nohu, namísto psaní ve volných chvílích. Navíc ho psaní bavilo víc než odpovídání na novinářské dotazy o poruchách jaderných reaktorů. Ukončil tedy pracovní úvazek u společnosti CEGB (o níž prohlásil, že by o nich mohl napsat knihu, kdyby si myslel, že by mu všechny ty zážitky někdo uvěřil). Jeho příjmy stoupaly mnohem rychleji, než očekával. Maskerade (Maškaráda) a Interesting Times (Zajímavé časy) se dostaly na první místo v žebříčku nejprodávanějších knih roku 1996 a Soul Music (Těžké melodično) tam dokonce strávila plné čtyři týdny. Hogfather (Otec prasátek) i Masquerade kralovaly na seznamech bestsellerů a podle propočtů týdeníku Times byl Pratchett spisovatelem s nejvyššími příjmy v Británii za rok 1996.
Od roku 1970 žil Terry se svou ženou Lyn v domku v Rowberrow (Somerset). Když zjistil, že již není schopen domek dál rozšiřovat, přestěhovali se v roce 1993 do usedlosti ve Wildshire.

V sekci není žádný produkt.