Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Tim Powers

Tim(othy Thomas) Powers - Americký autor fantastiky, narozen 29. 2. 1952 v Bufalu (stát New York), od sedmi let žije v Kalifornii, kde v roce 1976 zakončil studium anglického jazyka, dnes bydlí v tamním San Bernardinu. Jeho debutovým SF románem je kniha The Skies Discrowned (1976, přepracováno jako Forsake the Sky) a ještě téhož roku stihl dokončit postkatastrofický SF román Epitaph in Rust (1976).
Science fiction žánr poté na dlouhou dobu opustil a věnoval se spíše fantasy. Už román The Drawing of the Dark (1979, Stáčení temného piva) si získal velkou přízeň čtenářů, především díky Powersově smyslu pro humor a schopnosti namíchat výbušnou směs historicky realistického prostředí a nadpřirozených událostí.
Doslova kultovní obliby se mezi čtenáři po zásluze dostalo skvělému románu The Anubis Gates (1983, Brány Anubisovy). Kromě toho že kniha získala ceny P. K. Dick Memorial Award a Apollo, stalo se dílo základním kamenem steampunkového subžánru, jenž mísí atraktivní viktoriánské prostředí s fantastickými prvky. Skvěle vypointovaný, nabitý propracovanými časovými paradoxy, obdařený skutečně zajímavými charaktery, originálně využívající nezvyklých modelů magie a doplněný o celou škálu nádherných detailů, to vše a mnohem víc je tento román, jedno z nejatraktivnějších děl fantastického žánru.
Úspěch předchozího románu potvrdil Powers v návratu k postkatastrofické science fiction pod názvem Dinner at Deviant's Palace (1984) za nějž opět získal P. K. Dick Memorial Award a vysloužil si i nominaci na Nebulu. Román On Stranger Tides (1987), který byl nominován na World Fantasy Award, v sobě spojuje populární pirátskou romantiku s neméně lákavou tématikou voodoo magie.
Následovaly románu The Stress of Her Regard (1989), Last Call (1992, Poslední výzva), Earthquake Weather (1997), Fault Lines (1998), Declare (2000). Každý z nich získal buď literární cenu nebo alespoň nominaci.
Nakonec zbývá jmenovat několik kratších prací, především dvojici samostatně vydaných novel Night Moves (1986) a Where They Are Hid (1995) či ve spolupráci s Jamesem P. Blaylockem napsanou povídku The Better Boy (1991). Ve skutečnosti jich není o mnoho více, shrnuty jsou v souborech Night Moves and Other Stories (2001) a Strange Itineraries (2004), uvést lze ještě kratší soubor The Devils in the Details (2003), hlavní důraz však autor vždy kladl na románovou tvorbu a psaní povídek bohužel považuje za příliš vysilující činnost s nepříliš odpovídajícím přínosem.
Tim Powers je autorem s ohromující imaginací, mistrem mísícím skutečnost s mýty a nadpřirozenem, jeho romány jsou zpravidla akční podívanou, v nichž se hrdinové snaží přežít pod tlakem nemilosrdně postupujících událostí. Umně zkonstruované zápletky románů, hustě prokládané dobovými či fiktivními detaily, většinou postrádají jakýkoli podtext, někdy se ve své složitosti blíží k nesrozumitelnosti, přesto však vždy zůstávají čtivé a čtenářsky atraktivní.

text: Martin Šust
vyňato z knihy Brány Anubisovy

V sekci není žádný produkt.