Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Truman Capote

Truman Capote se narodil 30. září 1924 v New Orleansu. Jeho dětství poznamenal neklidný rodinný život - byl svěřen po péče matčiným příbuzným v alabamském Monroevillu, otce uvěznili za podvod, rodiče se rozvedli a pak zahájili nepříjemnou bitvu o opatrovnictví. Truman se posléze přestěhoval do New Yorku, kde žil s matkou a jejím druhým manželem, kubánským obchodníkem, a přijal jeho příjmení. Na počátku 40. let dostal mladý Capote místo pomocného kancelářské síly v New Yorkeru. Literární reputaci mu zajistilo otištění prvních povídek v časopise Harper's Bazaar, když mu bylo dvacet. Román Jiné hlasy, jiné pokoje (Other Voices, Other Rooms, 1948), goticky laděný příběh dospívání, který Capote charakterizoval jako „pokus zbavit se démonů", a novela Luční harfa (The Grass Harp, 1951), laskavější snové představa opírající se o jeho alabamská léta, rodící se slávu jen potvrdily.
Od počátku kariéry se Capote stýkal s širokým okruhem spisovatelů a umělců, se společenskou smetánkou a s mezinárodními celebritami, a jeho nevázaný společenský život často lákal pozornost médií. Své povídky uspořádal do svazku Strom noci (A Tree of Night, 1949) a vydal novelu Snídaně u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany's, 1958), energii však stále více zaměřoval na divadlo - Luční harfu upravil pro jeviště a napsal muzikál Květinový dům (House of Flower, 1954) - a na žurnalistiku, jejímž ranými příklady jsou Místní kolorit (Local Color, 1950) a Ať jsou slyšet múzy (The Muses Are Heard, 1956). Podnikl i krátkou výpravu do světa filmu - Johnu Hustinovi napsal scénář pro Porazit ďábla (Beat the Devil, 1954).
Zájem o vraždu kansaské rodiny přivedl Capoteho k dlouhotrvajícímu výzkumu, který se stal základem jeho nejúspěšnějšího a nejvychvalovanějšího titulu Chladnokrevně (In Cold Blood, 1966). Od chvíle, kdy kniha začala vycházet na pokračování v New Yorkeru, fascinovala mnohem širší čtenářstvo, než Capoteho próza přivábila kdy předtím.
Řadu let pracoval na Vyslyšených modlitbách (Answered Prayers), posledním nedokončeném románu, jenž měl být esencí všeho, co autor vypozoroval na životě bohatých a slavných; ukázku z nich uveřejnil roku 1975 časopis Esquire. Capote rovněž vydal dvě sbírky próz a esejů, Psi štěkají (The Dogs Bark, 1973) a Hudba pro chameleony (Music for Chameleons, 1980). Zemřel 25. srpna 1984, po letech problémů s drogami a alkoholem.

V sekci není žádný produkt.