Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Komárovo knihkupectví Menu

Zdeněk Miler

Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně. Vystudoval Grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ze začátku chtěl jen malovat obrazy, od roku 1942 ale začal pracovat jako animátor ve zlínských filmových ateliérech. V roce 1945 přešel do studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka. Pokračoval dále jako animátor, scénárista, výtvarník a režisér. Rovněž začal psát povídky. Jeho první samostatný film se jmenoval O milionáři, který ukradl slunce.
V padesátých letech dostal Zdeněk Miler námět na povídku o tom, jak se vyrábí plátno. Předloha se mu ale nelíbila - byly tam samé stroje a popisy technologických postupů. Rozhodl se proto, že si scénář napíše sám a že celým filmem bude děti provádět sympatické zvířátko, takové, kterému by věřily. Chtěl, aby se jednalo o zvířátko, které ještě nikdy v pohádce nehrálo. Neustále přemýšlel, jaké by to mohlo být, avšak žádné ho dlouho nenapadalo. Až jednou na procházce zakopl o krtinu a tím bylo všechno vyřešeno. Tak vznikl Krtek, slavná postavička filmů nejen pro děti. Pan Miler si dal na svém prvním filmu o Krtkovi záležet - pracoval na něm téměř dva roky, což se ale vyplatilo. Film Jak Krtek ke kalhotkám přišel byl uveden roku 1956 a na filmovém festivalu v Benátkách byl oceněn řádem Benátského lva. Brzy nato získal cenu na festivalu v Montevideu.
Po tomto úspěchu se Zdeněk Miler zaměřil ve své tvorbě především na Krtka. Následovaly příběhy Krtek a autíčko, Krtek a raketa a další. Krtek začal slavit úspěchy i v zahraničí. Německá televize si objednala 10 filmů o Krtkovi, potom dalších dvanáct... nyní je jich už asi padesát. Malíř byl tak zaměstnán, že o napsání dalších příběhů musel požádat své přátele - spisovatele Hanu Doskočilovou a Ivana Klímu. Pro velkou oblibu začaly vycházet rovněž obrázkové knihy.
Kromě Krtka vytvořil Zdeněk Miler také jiné postavy - například hlavní hrdiny pohádky O kohoutkovi a slepičce, Zvědavé štěňátko. Ilustroval Cesty formana Šejtročka a Kubula a Kuba Kubikula.

V sekci není žádný produkt.